TAŞITLAR

Tren İle İlgili Aktiviteler

Okul Öncesi Tren Teması Sanat Etkinlikleri

1-Tren Aktiviteleri

Bu sayfada tren temamıza ilişkin yaptığımız etkinlikler bulunmaktadır.

tren etkinlikleri

Huni ile siyah su aktarma; Su çocuklar için gerçekten rahatlatıcı bir aktivitedir.Montessoride her çalışmanın bir amacı var. Huni ile yapılan bu çalışmanın amacı, özenli çalışma alışkanlıkları kazanmasını destekleme, yaptığı işe odaklanmasını sağlama, ihtiyaç duyduğunda hayatını kolaylaştırabilecek gereçleri kullanabileceğini fark etmesini sağlamaktır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta; şişeye dolacak sıvının ölçüsü, huni şişenin içinde iken boğaz kısmı sınırına kadar olmalıdır.

tren etkinlikleri

tren etkinlikleri

Aynı çalışmayı farklı şekillerde ve zamanlarda sunarak, şekillerin, renklerin tekrarında kullanabilirsiniz.

tren etkinlikleri

Daireleri uygun renkli ponponlar ile doldurarak çocuğunuzla hem renk tekrarı yapıp hem de ince motor becerileri,el göz koordinasyonu gelişimine katkı sağlayabilirsiniz.

tren etkinlikleri

Ahşap yapbozlar çocukların algılama, karar verme, deneme-yanıma ve başarma duygularının gelişimine katkı sağlar. El becerilerini geliştirmeye ve kas gelişimlerine yardımcı olur.İyi eğlenceler 🙂

2-Tren Teması Diğer Çalışmalar

Bu sayfada tren temamıza ilişkin yaptığımız etkinlikler bulunmaktadır.

tren ince motor

Şönile makarna geçirerek tren yapımı.İnce motor gelişimi için oldukça faydalı bir etkinlik.Ellerini,parmaklarını iyi kullanamayan çocukların akademik başarıları olumsuz etkilenir ve yazı yazmakta zorlanırlar.Çocuğun kendini bu alanda yetersiz hissetmesi kendine olan güvenini azaltır ve diğer alanlarda da başarısını olumsuz etkileyebilir.

tren resim çaışması

Tren üzerindeki boşlukları belli bir sırada boyayarak ,aynı sıralamayı ponponlarla oluşturmasını veya boyamasını isteyebilirsiniz. Sıralama çalışmaları, nesneleri belirli bir düzene göre sıralama, bir sıra içinde verilmeyen ya da yanlış sırada verilmiş şekillerin hareket ve zaman sırasına göre dizilebilmelerini içerir. Kısa süreli hafıza ve sentez yapabilme becerilerinin gelişimini destekler.

tren boyama

tren boyama çalışması

Ray baskı.Bir kutuya silikon ile yapıştırılmış tren rayı,tren ve parmak boyası ile hazırlayabileceğiniz eğlenceli bir resim etkinliği.

tren boyama

Raylara sarılmış elektrik bandını sökme ve tren üçlü yapboz.Uzmanların özellikle bütüncül zeka gelişimi için çocukların küçük yaştan itibaren basitten karmaşığa giden yap boz ve puzzler ile tanıştırılması gerektiğini ifade ettiğini biliyoruz.Çocuğunuzun puzzleri sevmesi için onun sevdiği,onun ilgi alanına hitap eden kavramlar üzerinden bu tarz puzzler hazırlayıp sunarsanız zeka gelişimine katkı sağlamış olursunuz.Eğlenerek öğrenmek her zaman daha kalıcı ve faydalı olacaktır.Raylara sarılan elektrik bandını sökme etkinliği ise , parmak kaslarının gelişimine katkı sağlamaktadır.

tren boyama

Veeee kitaplarımız.Çocuğun zihinsel, duygusal ve sosyal gelişiminde kitabın rolü çok büyüktür. Özellikle de çocuğunuz konuşmayı öğrenirken ona kitap okumak çok önemlidir. Bir çocuğun kitapla ilişkisi çocuk okumayı öğrenince başlamamalıdır. Zira çocuklarla kitapların ilişkileri bebeklik döneminde başlar.Faydaları oldukça çoktur; dil gelişimini hızlandırır,zihinsel gelişimini destekler,okuma sevgisinin temelini oluşturur,hayal gücünü genişletir,görsel anlamda zenginleştikleri için ilkokulda daha rahat kavrayabilirler.İyi eğlenceler:)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu