Günlük Yaşam Becerileri EtkinlikleriİNCE MOTOR ETKİNLİKLERİTAŞITLAR

Uçan Balonlar İle Renkler Pekiştirme

Okul Öncesi Renk Öğretim Aktivteleri

Bu sayfada uçan balon temamız için kızıma hazırladığım bir etkinlik bulunmaktadır.

okul öncesi_uçan_balon_etkinliği

fon kağıdından _uçan_balon_yapımı

Fon kağıdından üç boyutlu uçan balonlarımızı hazırladık. Ayrıntılarını https://www.eviminaltintopu.com/uc-boyutlu-ucan-balon-yapimi/ linkinden inceleyebilirsiniz.

tuvalet_rulosundan_uçan_balon_yapımı

Tuvalet rulosundan parçalar kesip üzerini kahverengi fon kağıdı ile kapladık.Ve siyah markör kalemle farklı bir görünüm vermeye çalıştık.

tuvalet_rulosundan_uçan_balon_okul_öncesi

Sonra taban kısmını siyah elektrik bandı ile kaplayarak uçan balonların sepetlerini hazırladık.(Benim aniden aklıma elektrik bandı geldi siz farklı bir şekilde kaplayabilirsiniz:))

fon_kartonundan_üç_boyutlu_uçan_balon_yapımı

Sepetleri ve uçan balonları ayrı ayrı hazırladıktan sonra silikon ile siyah ipleri resimdeki gibi yapıştırdık.

harika renk öğretim çalışması

Beyaz fon kağıdı üzerine beyaz grapon kağıdından parçaları buruşturarak silikon ile yapıştırarak bulutları hazırladık.

üç_boyutlu_uçan_balon_yapımı

uçan_balon_etkinliği

rengarenk_uçan_balonlar_yapımı

En son hazırladığımız uçan balonları ve bulutları mavi renkli mukavva üzerine yapıştırıcı ile sabitledik.

okul_öncesi_ponpon_etkinliği

Maşa ile aktarma için kullanacağımız büyük renkli ponponlar (Burada görsel açıdan fazla sayıda ponpon kullanılmıştır yormamak için etkinlik sırasında sayısı azaltılacaktır.Yaş gruplarına göre  el kaslarının gelişimi dikkatli bir şekilde takip edilerek bu tarz ayarlamalar yapılmalıdır.Çocuğun önüne hiçbir zaman başarısızlığa uğrayacağı zorlukta bir etkinlik konulmamalıdır.)

ponponlarla_okul_öncesi_etkinlik

El ile aktarma için kullanacağımız  minik ponponlar.

maşayla_ponpon_aktarma

Çocukların el-göz koordinasyonu ne kadar iyi gelişirse ellerini o kadar iyi kullanabilirler.Günlük yaşam becerilerini değerlendirdiğimizde yaşamımız için gerekli olan birçok adımı yapabilmek için bu beceri grubunu kullanıyoruz. Ellerini,parmaklarını iyi kullanamayan çocuklar günlük yaşam becerilerini yerine getirmekte zorlandığı gibi okul hayatı da olumsuz etkilenmekte, yazı yazmakta zorlanmaktadır.Akademik başarısızlığın sebep olduğu özgüven yetersizliği de çocuğun sosyal gelişimini  olumsuz etkilemektedir.

Dikkat, doğumdan itibaren geliştirilebilen bir beceridir. Çocuğun uyaranları takip edebilmesi, odaklanma gücü ve süresi, nesneler arasındaki ilişkileri kavraması oldukça önemli süreçlerdir.Bir çocuk ne kadar zeki olursa olsun başarı için dikkat çok önemli bir katkıdır.Siz de evinizde bu tarz etkinliklerle çocuğunuzun  dikkat ve odaklanmasını ve ince motor becerilerinin gelişimini destekleyebilirsiniz.

Fakat burada dikkat etmemiz gereken bir nokta söz konusu.Her çocuğun dikkat ve odaklanma süresi aynı değildir.O yüzden sakın çocuklarımızı birbirleri ile kıyaslamayalım.Bizim tek yapmamız gereken çocuğumuzun yaşıyla birlikte aşama aşama gelişmekte olan konsantrasyon süresini dikkatli bir şekilde takip etmek ve onun öğrenme biçimlerini göz önünde bulundurarak gelişimine katkı sağlamaktır.

İyi eğlenceler :)

Bu sayfamızda okul öncesi dönemde kullanılabilecek renk öğretim çalışmaları bulunmaktadır.Bu etkinlikler renkler öğrenildikten sonra pekiştirme amaçlı kullanılabilecek çalışmalardır.Çalışmaları çıktı alarak kullanabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu