İLKOKUL ETKİNLİKLERİKARMA KONULAROYNARAK ÖĞRENİYORUM

Üretici Düşünme Becerisi Gelişimi Etkinlikleri

Çocukların Yetenek ve Yaratıcılığını Geliştirici Etkinlikler

  • Üretici, keşfedici, bulucu düşünce ya da mucitlik daha önce olmayan bir şeyi hayal edebilme, sıradanlıktan uzaklaşma, bilinenin dışında farklı olanı üretme, kısaca kişinin kendi gözlem, bilgi ve tecrübeleriyle herkesten farklı, yeni düşünce ve bakış açısı geliştirebilmesidir. Bu beceri çocuklarımızın sahip olabileceği en önemli becerilerden birisidir.
  • Bu sayfada bizim de kızımla çok severek uyguladığımız bir etkinlik bulunmaktadır.Kartlarda yer alan konuşma baloncuklarını çocuğumuzdan doldurmasını isteyerek durum üzerinde bol bol konuşuyoruz.
  • Diğer kart örnekleri için tıklayınız;https://www.eviminaltintopu.com/dil-gelisimi-etkinlikleri/

Peki bunun dışında çocuklarımızın üretici-keşfedici düşünme yeteneğinin gelişimi adına neler yapabiliriz

1.Çocuğun üretici-keşfedici düşünme becerisini geliştirici oyuncaklar tercih edin. Bu oyuncaklar mutlaka satın alınması gerekmeyen evde artık malzemelerden yapılmış oyuncaklar da olabilir.
        0-1 yaş arası çocuklar için: Evde yapılabilecek bez kitap(sayfaları resimli), farklı özelliklerde kumaşlardan yapılmış ve içine tahıl, pamuk, boncuk gibi farklı maddeler konulup, sıkı bir şekilde dikilmiş dokunma torbaları.
           1-3 yaş çocukları için: Marakas, mukavva kitap, süngerden; içine pamuk doldurulmuş kumaştan yapılmış bez bebekler, kutulardan yapılmış arabalar.
            3-6 yaş çocukları için: Evde yapılmış parmak boyası, yine evde yapılmış oyun hamuru, boyanmış makarnalardan bilezik, kolye yapımı, eski çoraplardan kukla yapılıp oynatılması, anne mutfaktayken çocuğun da küçük kaplara mercimek, nohut vb koyarak yemek yapması, kuruyemiş kabuğu, yaprak, mozaik, iplik gibi çeşitli artık malzemelerden resimler yapılması.
2.Çocuğunuzu farklı düşünceler üretmeye teşvik edecek sorular yöneltin: Evde buzdolabı olmasa yiyecekleri nereye koyardık? Kalem olmasaydı nasıl resim yapardık? vb.
3.Çocuğunuzun hayal etmesi ve düşünmesi için fırsatlar verin: Gözlerimizi kapatalım kendimizi kırda hissedelim. Şimdi sence neler olacak? vb.
4.Hayal gücünü ve düşünme becerisini geliştirici oyunlar oynatın. Bunlar sizle olabileceği gibi arkadaşlarıyla da olabilir. Örnek oyunlar:
             Peşpeşe sorun yaratma oyunu: Bir sorun yaratılır. Çocuk ona bir çözüm bulunca başka bir şekilde sorun yaratılır. Bu şekilde devam eder.
              Mış gibi oyunu: Bir meslektenmiş gibi oynanır. (doktorculuk, öğretmencilik, bakkalcılık vb)
            Zincir hikâyeler oyunu: Bu çalışma için farklı resimlerin olduğu (elma, araba, çivi, şapka, kitapvb) flash kartlar hazırlanır. Çocukların sırayla 4 kart seçmeleri istenir. Çocuklar kartlarını seçtikten sonra 2 dakika zaman verilir ve kartlardaki kavramları kullanarak küçük bir öykü yazmaları istenir. Yani hayal ettikleri öyküde o dört karttaki kelimeler geçmeli. Sonra çocuklar sırayla öykülerini anlatırlar.
           Öyküyü sürdür oyunu: Önce bir öyküyü başlatın. Sonra bir öğrenci seçerek öyküye devam etmesini söyleyin. Çocuk öyküyü anlatırken yeni bir kelime daha söyleyin ve o kelimeyi kullanarak öyküye devam etmesini isteyin. (Bir öğrenciye vakte göre iki veya 3 kelime de verilebilir.) Sonra başka bir öğrenciye geçilerek devam etmesi istenir. Ona da yeni kelime veya kelimeler verilir.
             Cümleyi tamamla oyunu: Bir cümle başlatılır. Çocuğun devam etmesi istenir:
Kurşunkalem gibiyiz…
Çiçekler olmasaydı…
Gözümüz bir tane olsaydı… vb.
           Dramalar: Masal veya hikâye okunup sonra canlandırmaları istenir. Herhangi bir olay sonucu kişinin sahip olduğu duyguyu canlandırması da çocuğun hem üretici – keşfedici düşünme becerisinin gelişmesine hem de empati duygusu kazanmasına vesile olur. Veya hayvan maketleri kullanılarak karşılıklı hayvanlar konuşturulur.
5.Çocukların fikirlerine saygı duyun, küçümsemeyin.
6.Bir problemle karşılaştığında çözümü kendisinin bulmasına fırsat tanıyın.
7.Ev işlerinde onlara sorumluluklar verin. Yapılıp yapılmadığını takip edin.
8.Çocukları sahip oldukları yeteneklere ve ilgi duydukları alanlara yönlendirin.(resim, tiyatro, müzik, spor, el sanatları vb)
9.Çocuğunuzun veya öğrencinizin öne çıkan özelliklerini ve yeteneklerini aşırı övgüye boğmadan ifade edin. Böyle yapmanız onu daha güzelini yapma ve gerçekleştirme konusunda teşvik edecektir. Düşünün bir kere bizler de öyle değil miyiz?
10.Çocuğunuzu veya öğrencilerinizi çevrenizdeki her şey hakkında (meyveler, sebzeler, resimler, manzaralar, araç ve gereçler, çiçekler, hayvanlar vb) konuşmaya ve düşünmeye sevkedin. Yolda giderken çevrede gördükleri hakkında düşünmesini sağlayın. Bunlar aynı zamanda tefekkür egzersizleridir.
11.Kendi karşılaştığınız problemleri nasıl çözdüğünüzü, çözüm aşamalarını, ilginç olabilecek yanlarını çocuklara anlatın.
13.Çocuğunuz veya öğrenciniz ürettiği ilk fikri söylediğinde, fikri basit ve komik olsa bile dinleyiniz. Üretilen fikirlerin sayısı arttıkça üretici–keşfedici düşünme seviyesi daha da artacak ve sıra dışı bir fikir ortaya çıkabilecektir.
14. Özellikle öğretmenler problemlerin farklı çözüm yolları olduğunu gençlere göstermelidir.
15.Çocuk ve gençlerin etrafında olup bitenlere karşı iyi bir gözlemci olmaları teşvik edilmeli, vücudunda, etrafında, bir böcekte, gökyüzünde olup bitenlere veya bir cihaz veya makinenin nasıl çalıştığına dair merak duyması için motive edilmelidir. Bu onu araştırmaya ve üretici-keşfedici düşünme becerisini geliştirmeye yönlendirecektir.
16.Çocuğun dünyasını zararlı olanlar haricinde (televizyon gibi) mümkün olduğunca çok uyaranla zenginleştirin. (Rengarenk Legolar, yap-bozlar gibi)
17. Çocuğunuzu resim yapmaya teşvik edin ve resim üzerinde sorular sorun. Çocuğun yaptığı resmi başka çocuklarınki ile kıyaslamayın.
18.Çocuklarla hayal kurma etkinlikleri düzenleyin.( Mesela kıyafetlerini o asra göre giyinip, asrı saadete yolculuk etmelerini, uzay çağı kıyafetleri tasarlayıp uzay çağında yaşamın nasıl olacağına dair hayaller kurmalarını, yeni yeni düşünceler ortaya atmalarını sağlayın.)

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu