İLKOKUL ETKİNLİKLERİİLKOKUMA YAZMA ÖĞRETİMİKARMA KONULARKİTAP TAVSİYELERİMAKALELER

Uzmanından En İyi Çocuk Kitapları Önerileri

Harika Çocuk Kitapları

Çocuğum İçin Hangi Kitabı Seçmeliyim Diyenlere

Hem bir eğitimci hem bir baba olarak birçok kitabı inceleme fırsatı buldum.Özellikle çocuk kitaplarına olan ilgimden dolayı bir liste yapma ihtiyacı hissettim.

En iyi kitap önerileri yazımızda 3-10 yaş arası kitap önerilerinde bulunacağız.Ülkemizde yanlış olan bir algı mevcut ve bu da yaş arttıkça çok uzun kitaplar okumamız gerektiğidir.Öncelikle bunu reddiyoruz. Aşağıda listeye yazacağımız birçok birçok kitap bol resimli olmasına rağmen yetişkin insanlara bile çok büyük mesajlar vermektedir.Yıllar önce okulumda yaptığımız ”Küçük Yazarlar” projemizde öğrencilerimiz için birçok kitap almıştık.Orada bir kitap öyle ilginçti ki içinde hiç yazı yoktu ama biz onu defalarca okuduk.Okuma eylemi sadece yazılarla değil resimlerle de olur.Hem çoğu zaman daha tesirli olur.

Kızım şuan 6 yaşında.2 yaşından beri aktif kitap almaktayız.Her ay belli bir bütçe ayırarak kitaplar alınır ve bu kitaplar dönüşümlü olarak okunuz bizim evimizde.Kızım üç yaşına geldiği zaman kızımın rahatça kitaplarını alabilmesi için bir kitaplık yaptırdım ve sayısız doldu ve yerin yeni kitaplara bıraktı.

Bütün kitaplar okuyucusuna birşeyler katar ama bazı kitaplar hayatınızı değiştirir.Hayata bakış açınızı değiştirir.O kitabı her okuduğunuzda yeni birşey daha öğrenir yeni bir davranış geliştirirsiniz.

Üniversite hayatımda çocuk edebiyatı dersmizde hocamız sınıflara ve yaşlara göre resim yazı oranları vermişti.O gün sınavda çıkacağı için bunları ezberlemiştim.Ama hayatımda gördüm ki bunlar yanlış olan yaklaşımlarmış. Resim veya yazı diye takılmadan sadece kitaptan azami derecede faydalanmaya odaklanmalıyız.

Aşağıdaki listeyi her anne baba çocuğuna almalı ve beraber defalarca okumalı.Bu kitapları sıfır veya ikinci el hiç farketmez alabilirsiniz.Unutmayan bilgi ve düşünce hiç bir zaman eskimez.

“Çocuklara Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?” yazımızı da mutlaka okuyunuz.

En iyi Çocuk Kitapları Listemiz

1-Cömert Ağaç:

Yazar:Shel Silverstein

Çeviri:Sevim Öztürk

Hayatımda okumaktan sıkılmadığım ve tahminimce 30 ün üzerinde okuduğum tek kitap.Cömert Ağaç dünyaca popüler bir kitap olarak literatüre girmiştir.Bir zamanlar bir ağaç vardı diye başlayan ve insan hayatını,o insan hayatının doğaya verdiği zararları çok sade bir şekilde anlatmayı başaran bir kitap.

Ne kadar yapmıyoruz desekte doğaya zarar vermekte insanoğlunun üzerine başka canlı tanımam.Peki çocuklarımıza çok küçük yaştan itibaren doğaya saygıyı öğretebilen bir kitap baş köşemizde olmalı değil mi?Ben de bu kitabı popüler listemin en başına koydum.Her evin kütüphanesinde olması gereken nadide bir eser.

İnsanoğlu düşkün olana kadar doğayı aklına bile getirmiyor.Ama yaşlanınca oturup dinleneceği bir yer arıyor ve doğa tekrar kucağını açıyor .Cömert ağaç kitabı ”yaşlı bir kütük oturmak ve dinlenmek için en iyi yerdir” diye bitiyor.Mutlaka alıp okumanızı tavsiye ederim.Teşekkür edeceğinize eminim. Nerden başlamalıyım diyorsanız hemen bir Cömert Ağaç alın derim.

 

2-Avucundaki Öpücük:

Yazar:Audrey Penn

Çeviri:Pınar Savaş

Avucundaki Öpücük zor durumda kalan veya ilerde kalacak olan çocukları yüreklendirmek umutlandırmak için yazılmış bir sevgi masalıdır.Hepimiz bu kitabı okurken annemizi,babamızı veya çocukluğumuzu hatırlayacağız.Adını koymamış olsak bile hepimizin avucunda anne veya babasına ait bir öpücük mutlaka vardır.

Çok yakınında ki birini kaybeden,ailesinden uzakta kalması gereken veya kampa giden yada yurtta kalan çocuklara ışık olabilecek onları hayata tutunmalarında yardımcı olabilecek bir kitap.Ulusal Eğitim Birliğinde öğretmenlerin seçtiği ilk 100 kitap arasında yer alan bu kitap Amerika da besteller arasına girmiştir.Bu kitap sadece çocuklara değil yetişkinlere de seslenmektedir.Avucundaki Öpücük serisinin diğer kitaplarını da alabilir severek okuyabilirsiniz.Seni Seviyorum demenin en kolay yolu bu kitapta.

3-Üç Kedi Bir Dilek:

Yazar:Sara Şahinkanat

Resimleyen:Ayşe İnan Alican

Listemizin 3.sırasında Türkiye’nin en iyi çocuk kitabı yazarlarından biri olan Sara Şahinkanat var.Sayısız kere okuduğum ve her okumaktan ayrı bir zevk aldığım bir kitap.Damda 3 kedi…İsimleri Pati,Piti ve Pus….Bu ayrılmaz 3 arkadaş birbirlerini öyle seviyorlar ki…

Kayan yıldız görmek isteyen bir minik kedi.Acaba dileği ne dersiniz.Arkadaşları çok aşırıyor sadece hayran kalıyorlar.Bu kitabı mutlaka kütüphanenizde bulundurun.

4-Gergedanlar Krep Yemez:

Yazar:Anna Kemp-Sara Ogilvie

Çeviri:Gülbin Baltacıoğlu

Pearson Yayınları

Annenin veya babanın seni çok sevdiklerini bilmene rağmen bazen söylediklerini dinlemedikleri oldu mu?Mutlaka olmuştur.Kahramanımız Begüm de anne babasının kendisini dinlemediğini düşünmeye başladı.Günler geçti ve Begüm’ün anlatması gereken çok önemli bir şey oldu ama onu yine kimse dinlemedi maceraya hazır mısınız?

Ben bu kitabı ilkokul 3. sınıf öğrencilerine okuduğum zaman bana 4 defa okuttuklarını hatırlıyorum.Sizde elinizden bırakamayacaksınız.

Evinize bir gergedan yerleşirse neler yaparsınız?Birde sizi kimsenin dinlemediğini düşünün.

5-Huysuz Uğurböceği:

Yazar:Eric Carle

Çeviri:Nil Gün

Kuraldışı Çocuk Yayınları

Muhteşem bir zorbalıkla başa çıkma hikayesi. Birezilyalı dünyaca ünlü Eric Carl’nin Aç Tırtıl kitabından sonra en çok satan eseri.Eric Carle nin sade anlatmına bayılacaksınız.Bu kitapta huysuz bir uğur böceğimiz var ve paylaşmayı bilmez,kavgaya hep hazırdır,Teşekkür ederim veya lütfen demez hep kaba konuşur.Peki bunu yola getirebilecek biri çıkar mı dersiniz.

Özel kesim sayfalarıyla çocuklarımıza zaman,büyükük,mekan gibi birçok kavramı kazandırabilecek harika bir başyapıt.Çocuklarımız bu huysuzaçok gülecek ve ondan bir çok şey öğrenecekler.

6-Kırmızı Elma:

Yazan Feridun Oral

Resimleyen Feridun Oral

Yapı Kredi Yayınları

Gözlerinizi alamadan okuyabileceğiniz muhteşem bir kitap.Çocuk kitapları alanında ününden sürekli söz ettiren Feridun Oral bizi çok büyüleyecek.Sevimli bir tavşan soğuk bir kış gününde çok acıkmış ve karnını doyurmanın yolarını aramaktadır.Arkadaşlığı,paylaşmayı ve ekip işinini önemini anlatan güzel bir yapıt.

Benden söylemesi Kırmızı Elma sizi çok değiştirecek.

7-Uykuya Dalamayan Minik Yediuyurun Hikayesi:

Yazar Sabine Bohlmann

Çeviri Yasemin Kılınç

Yapı Kredi Yayınları

Hiç Uykum Yok diyen bir yediuyur.Herkes kış uykusuna yatar fakat minik yediuyur uyumamakta direnir.Bu arada bütün hayvanlar minik yediuyurun yardımına koşar ama hepsinin başına bir şeyler gelir.

Uykuya dalamayan bütün çocuklar için harika bir hikaye mutlaka okumalısınız.

8-Değnek Adam:

Yazan Julia Donaldson-Axel Scheffler

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

Değnek Adam ailesiyle ormanda mutlu bir yaşam sürmekteydi.Bir sabah dışarı çıktı kayboldu ve başına neler geldi neler.

Hayranlıkla okuyabileceğiniz sürükleyici bir eser.

Değnek Adam çocuklarımızın doğa ve aile sevgisiyle ilgili düşünce ve duygularını geliştirmeleri için yazılmış eğlenceli ve eğitici bir başyapıttır.Dünyaca ünlü bu kitabı da tavsiye ediyoruz.

9-Eyvah Kalbim Kırıldı:

Yazan Elif Yemenici

Resimleyen Elif Yemenici

Redhouse Kidz Çocuk Kitapları

Hepimizin başına gelen bir şeydir.Bazen hayallerimiz suya düşer ve kalbimiz pıt diye kırılır.Kahramanımız Kalben o gün öyle üzülmüş ki ne yaparsa yapsın neşesi yerine gelmiyormuş.

Sahiden sorumuz şu.Bir kırık kalp nasıl düzelir ki?

Sizde merak etmeye başladınız her şey kitabın içinde hazineye kavuşmanız bu zamanda çok zor değil:)

10-Yavru Ahtapot Olmak Çok Zor:

Yazan Sara Şahinkanat

Resimleyen Feridun Oral

Yapı Kredi Yayınları

Yine ünlü iki yazarımız karşımıza çıktı.Bu kez ahtapot olmaktan hiç hoşlanmayan minik bir ahtapotumuz var.Bakalım bu sabah okul yolunda neler yaşayacak ahtapot olmayı sevmeye başlayacak mı?

Zevkle okuyabileceğiniz bir eser,resimlerde harika.

11-Böğürtlen Cini ve Sarı Gaga:

Yazan Feridun Oral

Yapı Kredi Yayınları

Sarı gagalı küçük kuş göç zamanını kaçırıştı.Yapraklarını dökmeyen yaşlı bir ağaç ve Böğürtlen Cini onu korumak için kolları sıvar.

Doştluk ve dayanışmanın en güze örneğinin anlatıldığı eser sizlere çok şey katacaktır.Merak edenler için sarı gaga sizleri bekliyor.

12-Marmelat ve Dört Mevsim:

Yazan Alison Reynolds

Çeviri Fatih Erdoğan

Net Çocuk Yayınları

Bu kitabın konusu arkadaşlık ve en güzel işleyenlerden bir tanesi.Bazen bir şeyler değişmek zorunda kalır ama bu değişimler kötü olmak zorunda değildir.Hem arkadaşlık kavramını öğrenirken hem de mevsimler konusunu tekrar etmiş olacaksınız.

13-Usta Balıkçı Çiko:

Yazan Robin Tzennes

Çeviri Bülent O.Doğan

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

Bu kitabın yazılarına da resimlerine de bayılacaksınız.

Babası Çikoyu balığa götürmez ve Çiko tek başına balığa çıkar Macera başlıyor. Çiko iyi bir balıkçı olduğunu kanıtlar ama nasıl gelin beraber okuyalım. Çikonun zekasına hayran kalacaksınız .Babasının yüz ifadeleri de heyecan katıyor kitabımıza

14-Kayıp Köpek Üzüm:

Yazan Claire Freedman-Kate Hindley

Pearson Yayınları

Küçük bir dostluk hikayesi

Kahramanımız Batu ailesiyle kocaman bir şehre taşınır.Batu bir gün yolda giderken kırmızı gözlü bir şeye takıldı.Merak etti acaba minik bir köpek olabilirmiydi?Macera dolu bir kitap

15-Kim Korkar Kırmızı Başlıklı Kızdan?

Yazar Sara Şahinkanat

Resimleyen Ayşe İnan Alican

Yapı Kredi Yayınları

Zamane yavru kurtları bambaşka.Bu yavru kurt kendisine hayran bırakıyor.Hazırcevap birisi.

Bu kitap 2009 yılında Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği tarafından Yılın En İyi Resimli Öykü Kitabı seçilmiştir. Çok ama çok özel bu kitabı okumadan geçmeyin

16-Ağacın En Tepesinde:

Yazan Margaret Atwood

Çeviri İlknur Özdemir

Kırmızı Kedi Yayınları

Ünlü yazar Margaret Atwood bu kitabı hem yazdı hem resimledi.Muhteşem bir yetenek.O yüzden başka kitaplara benzemez bu kitabımız.

Ağacın tepesinde yaşayan iki çocuğun hikayesini şimdiden merak etmeye başladınız.Büyü bozulmasın hemen alın ve okuyun.

17-Bayan Hıçkırık ve Küçük Pırt:

Yazan Eva Dax-Sabine Dully

Çeviri Aylin Gergin

Sırtlan Kitap

Vücudumuzun içinde çılgın bir yolculuk sizi bekliyor

Bu kitapta yakından tanıdığımız beş kahraman var.İsimleri bizde kalsın ama harika eğlenceli bir kitap.Kahramanlarımız bir yarışa giriyor acaba kim kazanacak?

18-Mini Mini Mualla:

Yazan Emma Chichester Clark

Nesin Yayınevi

Guardian gazetesi bu kitap için tadına doyulmaz zeka dolu resimler demiştir.

İngiltere de çok beğenilen bu kitapta küçük bir çocuğun hayal dünyasını genişletecek resimlerle masal tadında bir öykü anlatıyor.Aynı zaman da sayı kavramını da alttan alttan işliyor.

19-Köpekler Bale Yapmaz:

Yazan Anna Kemp

Resimleyen Sara Ogilvie

Çeviri Gülbin Baltacıoğlu

Pearson Yayınları

Benim köpeğim farklıdır diğer köpeklere benzemez.Onlar gibi davranmaz,tuvaletten su içmez,terlikleri ısırmaz ve kedileri kovalamaz.İşte böyle bir köpek düşünün ve maceraya hazır olun.Bu köpek gerçekten kendini balerin kabul ediyor.

20-Kelebeklerin Yolculuğu:

Yazan Paula Carbonell-Chene

Redhouse Kidz Çocuk Kitapları

Muhteşem bir kelebek serveni.Kelebeklerin yolculuğunu merak mı ediyorsun bu kitabı mutlaka oku.

21-Bedenim Bana Ait:

Resimeyen Dagmar Geisler

Çeviren Kazım Özdoğan

Gergedan Yayınları

Alman Tabipler Birliği Çocuk ve Gençlik Kitapları ödülünü almış harika bir yapıt.

Hayır demek ve hoş olmayan temaslara karşı koymak kolay bir şey değil.Elinizde olacak bu kitap dikkat çekici resimler ve basit metinlerle ”cinsel sınır ihlallleri” konusunda öneri ve teşviklerde bulunuyor.

22-Kırmızı Fili Gördünüz mü?

Yazan Ferit Avcı

Can Çocuk Yayınları

Sabah olunca uyandım dışarıda yağmur yağıyordu.Baktım odamın duvarındaki resim eğik duruyor.Remin yanına gittim bir de ne göreyim Kırmızı Fil yerinde yok.Sizde çok merak edeceksiniz ,bakalım fil nerden çıkacak.

23-Mış Gibi:

Yazan Peter H.Reynolds

Çeviri Oya Alpar

Altın Kitaplar Yayınları

Kahramanımız Roman resim yapmayı çok seven bir çocuk.İçimizdeki gizli kalmış yeteneklerin açığa çıkması ve yaratıcı gücümüzün ateşlenmesi için harika bir kitap.Okumadan geçmeyin derim

24-Hep Fazlasıdır Annem:

Yazan Özge Bahar Sunar-Özlem Isıyel

Redhouse Kidz Çocuk Kitapları

Bu kitap bütün annelere gelsin çünkü onlar her şeyin en iyisini hak ediyor.Anneler hep daha fazlasını verir çünkü çocukları onların her şeyidir.

25-Misafir

Yazan Antje Damm

Final Kültür Sanat Yayınları

  • 2017 Troisdorf Resimli Kitap Ödülü
  • 2015 yılının Dikkat Çeken kitabı
  • 2015 Nimmerland Resimli Kitap Ödülü

Eliz,biraz ürkek,biraz da titiz bir yaşlı hanımefendi.Yalnız yaşadığı evini her gün temizler,hep düzenli tutar.Pek dışarı çıkmaz,evine çok misafir de gelmez…Ama günlerden bir gün,tuhaf birşey,pencereden uçup Eliz’in evine giriverir.Ertesi gün daha da tuhaf bir şey olur ve kapı çalınır.Eliz’in açtığı kapıdan alışkın olduğu her şeyi değiştirecek bir misafir girer hayatına…

“Muhteşem be yaratıcı bir hikaye!”

Zamanla listeye eklemeler yapılacak olup değerlendirmeler de yazıya dökülecektir.Sizden ricamız yorumlarınızı sayfanın altına yazmanız.Bu sayede birçok kişiye ulaşabilir daha çok çocuğun kitap okumasını sağlayabiliriz.

İlgili Makaleler

12 Yorum

  1. Merhaba sitenize etkinlik örnekleri bakarken denk geldim ve çok beğendim. Kitaplarınızın hepsini okumak ve 5 yaşındaki kızıma okutmak için sabırsızlanıyorum şimdiden heyecanlandım. Staj yaptığım anasınıfında çocuklara okumak için iki kitabı Perşembeye kadar(Türkçe etkinliğinde kullanmak üzere) almak istiyorum nasıl temin ederim? Bu mesajımı ne zaman okursunuz bilmiyorum ama ben İzmir’de ikamet ediyorum bütün kitapçılarda bulabilirmiyim önerdiğiniz kitapları? İyi çalışmalar dilerim.

    1. Merhabalar Dilek Hanım.Öncelikle sitemizi beğendiğiniz için çok teşekkür ederiz.İnstagram hesabımızı takip ederek sorularınıza daha hızlı yanıt alma imkanınız olacaktır.Bu yazdığımız kitapların hepsi çok popüler ve bütün kitapçılarda olan kitaplardır.İzmir de de herhangi bir kitapçıdan alabilirsiniz.Sunumunuz için şimdiden başarılar dileriz.İyi çalışmalar.

  2. Çok güzel siteniz var, benim 4 yaşındaki kızım şimdi Türkçe öğreniyor, onun için uygun Türkçe şiir kitapları arıyorum, ama bir türlü bulamıyorum, “Bana çiçek gönderme…” gibi güzel heceli, kafiyeli şiirli kitap tavsiye edebilir misiniz? Yabancı dilden çeviri kitabı da olabilir ama kulağa hoş gelen heceli kafiyeli olursa diyorum. Çünkü, mesela, Julia Donaldson’un kitaplarını seviyor kızım, ama Türkçe çevirisini beğenmedik, düz yazı gibi okunuyor. Teşekkür ederim.

  3. Merhabalar ortaokul 6. Sınıf öğrencileri için de kitaplık oluşturacağım. Lütfen öneride bulunur musunuz?

  4. Merhaba arkadaşlar hepinize çok teşekkür ederim bu siteyi çok beğendim yalnız benim ismim Urfalı RECEP Çivi değil anlaşılmasın diye ismimi öyle koydum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu