DOSYALAREĞİTİCİ MATERYALLERKARMA KONULARMEVSİMLER

Yaprak Kart Eşleştirme

Bu sayfada kızımla sonbahar temasına devam ederken hazırladığımız bir eşleştirme etkinliği yer almaktadır.

  • Şöyle bir değerlendirdiğimizde çocuklar zaman içerisinde varlıkları çeşitli özelliklere bağlı olarak eşleştirir.Bu tür eşleştirmeler nitelikleri ayırt etmenin farklı bir boyutudur.Eşlemeler algısal olarak benzerlikleri, ilişkileri,farklılıkları fark etmeyi gerektirir.
  • Eşleştirme becerisi,çeşitli özellikler açısından değerlendirerek desenle aynı olanı eşleştirme,benzer olanları eşleştirme,ilişkili olanları eşleştirme gibi becerileri kapsamaktadır.
  • Bu etkinliğin yapılabilmesi için öncelikle özellikleri tanımak ve diğerlerinden farkının ne olduğunu saptamak gerekir.Aslında şöyle bir baktığımızda günlük yaşamda yaptığımız bir çok hareket ile çocuklarımız eşleştirme yaptığımızı görüyorlar.Mesela,eve gelen bütün çocuklara birer tane şeker verilip kendisine verilmeyen çocuk kendisine de ister.Bu tür eşleştirmeler basit ve önemsiz gibi görünse de çocuğun matematiksel düşünme becerisi üzerinde oldukça etkilidir ve ileride küme çalışmalarını kavramasında oldukça yardımcı olacaktır.
  • Burada çocuklar görsel algılarını kullanmaktadır.Çocuklar eşleştirme davranışlarını 1-2 yaşlarında gösterebilmektedir.Küçük yaşlarda daha basit ve az sayıda nesneler ile eşleştirme yapılıp, yaş ilerledikçe daha karmaşık eşleştirme becerisi gerektiren çalışmalar sunulabilir.
  • Eşleştirme becerisinin gelişimi için çocuklarınıza hafıza kartları hazırlayabilir; dominolar, resimli tombalalar gibi eğitsel oyuncaklar sunarak bu beceri gelişimini destekleyebilirsiniz.

Malzemeler:

  • Doğadan topladığımız yapraklarımız
  • Sonbahar yaprakları kartlarımız (Hazırlanış aşamaları ile ilgili bilgi edinmek için “Sonbahar Yaprakları Hafıza Oyunu” yazımızı inceleyebilirsiniz.)

yaprak_eşleştirme

evde_etkinlik_önerileri

evde_eğlenceli_oyunlar

okul_öncesi_eşleştirme_etkinlikleri

okul_öncesi_evde_etkinlik_örnekleri

sonbahar_eşleştirme_oyunu

yaprak_kart_eşleştirme

İyi eğlenceler 🙂


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı