HAYVANLARİNCE MOTOR ETKİNLİKLERİMATEMATİK ETKİNLİKLERİ

Yılan ile Toplama İşlemi Etkinliği

Okul Öncesi Toplama İşlemi Öğretimi

Okul Öncesi Toplama İşlemi Öğretimi Etkinliği

Bu sayfada okul öncesi dönemde kullanabileceğiniz ilginç bir toplama işlemi öğretimi çalışması bulunmaktadır.

Okul Öncesi Dönemde Matematik

Matematikle tanışma aslında doğumla birlikte başlamaktadır. Bebeklik döneminde nesne devamlılığı ,basit düzeyde neden-sonuç ilişkilerinin anlaşılmaya başlanması  matematik gelişiminde temel beceriler olmaktadır. Okul öncesi dönemi tamamladığında çocuk, okul matematiği için gerekli olan birçok temel matematiksel beceriyi kazanmış olacaktır.

Okul öncesi çocuklarının tüm bu becerileri kazanabilmesi uygun planlamanın yapılmasına ,farklı  malzeme ve stratejilerin kullanılmasına ve matematiğe günlük yaşamın bir parçası olarak bakılarak günlük yaşamda etkin yer verilmesine bağlıdır.

İşlem kavramının gelişimi ise sayma becerisinin kazanılmasıyla paraleldir. Toplama ve çıkarma işlemleri başarılmadan önce 10’a kadar sayma, sayısı 1’den 10’a kadar olan nesne gruplarını sıralama, 10’a kadar sayı isimleriyle sayıları ilişkilendirme ve sayı korunumunun kazanılmış olması gerekmektedir.

Ayrıca parça-bütün ilişkisi, bire bir eşleme, bütünün parçalardan büyük olduğu düşüncesinin gelişmesi, özellikle çıkarma işlemi için ise tersine dönüştürülebilirliğin kazanılması gereklidir.

Toplama İşlemi

Okulöncesi çocuklarına toplama ve çıkarma öğretmede üç önemli nokta dikkate alınmalıdır. Birincisi çıkarma toplamadan daha zor bir beceridir bu nedenle daha sonraya bırakılmalıdır. İkinci olarak toplama ve çıkarmaya küçük sayılar içerisinde başlanmalıdır.

Sonuncu olarak, çocuğa somut yaşantılar ve başlangıçta gerçek nesneler sunulmalıdır. Gerçek nesnelerle başarıldığında nesne resimleriyle devam edilmeli, doğrudan sayı sembolleriyle veya zihinden toplama ve çıkarma çalışılmamalıdır.

Güzel kızım da burada  nokta etiketlerle yapacağı toplama işlemi etkinliğinin malzemelerini elleriyle kendi hazırladı 🙂

okul öncesi toplama

Malzemelerimiz: Çizdiğimiz yılan resimleri, işlem kartlarımız, boyalarımız, yapıştırıcı ve renkli nokta etiketler.

okul öncesi toplama işlemi

toplama etkinliği

evde toplama etkinliği

İlk önce o minik eller yılan resimlerini dilediği gibi boyadı 🙂

evde toplama etkinliği minikler için

Sonra işlem kartları boyanan yılan resimlerinin altlarına yapıştırıldı 🙂

evde toplama etkinliği

toplama etkinliğimiz

Vee etkinliğimiz hazır sıra geldi uygulamaya 🙂

toplama etkinliği montessori

ince motor toplama etkinliği

 

özel toplama etkinliği

ilk toplama etkinliği

eğlenceli toplama etkinliği

yılan toplama etkinliği

Yılanın altındaki toplama işleminde ilk sayı kadar nokta etiket yapıştırılır. Toplama sonucu elde edilene kadar nokta etiket yapıştırılmaya devam edilir. İlk sayı miktarınca yapıştırılan nokta etiketlerin  dışındakiler sayılır ve kutucuya bulunan sayı yazılır.

çocuklar için toplama etkinliği

Biz bu etkinliği kendimiz hazırlayarak birden fazla uygulamayı bir anda yapmak istedik. Sizler aynı etkinliği renkli bir şekilde çıktı almak isterseniz bu siteden homeschoolaec.com ve aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz. https://homeschoolaec.com/snake-addition-printable/ 

Diğer toplama işlemleri etkinliklerimizi de sitemizden inceleyebilirsiniz.

İyi eğlenceler…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu