twitter
rss

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites
7 Şub
  • Matematikle tanışma aslında doğumla birlikte başlamaktadır. Bebeklik döneminde nesne devamlılığı ,basit düzeyde neden-sonuç ilişkilerinin anlaşılmaya başlanması  matematik gelişiminde temel beceriler olmaktadır. Okul öncesi dönemi tamamladığında çocuk, okul matematiği için gerekli olan birçok temel matematiksel beceriyi kazanmış olacaktır. Okul öncesi çocuklarının tüm bu becerileri kazanabilmesi uygun planlamanın yapılmasına ,farklı  malzeme ve stratejilerin kullanılmasına ve matematiğe günlük yaşamın bir parçası olarak bakılarak günlük yaşamda etkin yer verilmesine bağlıdır.
  • İşlem kavramının gelişimi ise sayma becerisinin kazanılmasıyla paraleldir. Toplama ve çıkarma işlemleri başarılmadan önce 10’a kadar sayma, sayısı 1’den 10’a kadar olan nesne gruplarını sıralama, 10’a kadar sayı isimleriyle sayıları ilişkilendirme ve sayı korunumunun kazanılmış olması gerekmektedir. Ayrıca parça-bütün ilişkisi, bire bir eşleme, bütünün parçalardan büyük olduğu düşüncesinin gelişmesi, özellikle çıkarma işlemi için ise tersine dönüştürülebilirliğin kazanılması gereklidir.
  • Okulöncesi çocuklarına toplama ve çıkarma öğretmede üç önemli nokta dikkate alınmalıdır. Birincisi çıkarma toplamadan daha zor bir beceridir bu nedenle daha sonraya bırakılmalıdır. İkinci olarak toplama ve çıkarmaya küçük sayılar içerisinde başlanmalıdır. Sonuncu olarak, çocuğa somut yaşantılar ve başlangıçta gerçek nesneler sunulmalıdır. Gerçek nesnelerle başarıldığında nesne resimleriyle devam edilmeli, doğrudan sayı sembolleriyle veya zihinden toplama ve çıkarma çalışılmamalıdır.
  • Güzel kızım da burada  nokta etiketlerle yapacağı toplama işlemi etkinliğinin malzemelerini elleriyle kendi hazırladı 🙂

Malzemelerimiz:Çizdiğimiz yılan resimleri,işlem kartlarımız,boyalarımız,yapıştırıcı ve renkli nokta etiketler

İlk önce o minik eller yılan resimlerini dilediği gibi boyadı 🙂

Sonra işlem kartları boyanan yılan resimlerinin altlarına yapıştırıldı 🙂

Vee etkinliğimiz hazır sıra geldi uygulamaya 🙂

 

Yılanın altındaki toplama işleminde ilk sayı kadar nokta etiket yapıştırılır.Toplama sonucu elde edilene kadar nokta etiket yapıştırılmaya devam edilir.İlk sayı miktarınca yapıştırılan nokta etiketlerin  dışındakiler sayılır ve kutucuya bulunan sayı yazılır.

Biz bu etkinliği kendimiz hazırlayarak birden fazla uygulamayı bir anda yapmak istedik.Sizler aynı etkinliği renkli bir şekilde çıktı almak isterseniz bu siteden homeschoolaec.com ve aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz. https://homeschoolaec.com/snake-addition-printable/ 

İyi eğlenceler…

Bu sayfada toplama işlemini eğlenceli hale getirmek ve aynı zamanda parmak kaslarımızı çalıştırmak için hazırladığımz
Bu sayfada kızım için toplama işlemini eğlenceli hale getirmek ve somutlaştırmak için hazırladığım bir başka
Bu sayfamızda toplama işlemi ile ilgili eğlenceli etkinlikler yer almaktadır.
Bu sayfada toplama işlemini eğlenceli hale getirmek ve aynı zamanda parmak kaslarımızı çalıştırmak için hazırladığımz
Bu sayfada kızım için toplama işlemini eğlenceli hale getirmek ve somutlaştırmak için hazırladığım bir başka
Bu sayfamızda toplama işlemi ile ilgili eğlenceli etkinlikler yer almaktadır.

Bir Yorum Yaz:

Preschool Activities