İNCE MOTOR ETKİNLİKLERİKARMA KONULARSOSYAL SORUMLULUK

Yumurtam Çatlamasın Etkinliği

Değerler Eğitimi ve Sorumluluk Bilinci

Sorumluluğu kısaca ifade etmemiz gerekirse:başkalarının hakkına saygı duymak ve kendi davranışlarının sonuçlarına sahip çıkma bilinci oluşturmaktır.

Okul öncesi öğrencileri için yumurtam çatlamasın sorumluluk projesi

Bu duygunun erken yaşlarda verilmesi Okul öncesi eğitim kurumlarının da bu bilinci aşılaması gerekir.Hatta günümüzde çok yaygın hale gelen ev okulu etkinliklerinde de anne babaların bu duygu ve düşünce içersinde olmaları gerekmektedir.

 • Kendi sorumluluk bilincini geliştirmiş
 • Karar alma ve karar verme süreçlerine odaklanabilen ve sonuçlarını kabullenebilen
 • Bağımsız karar alabilen ve başkalarını hak ve hürriyetlerine sahip çıkabilen
 • Özgüven gelişimini tamamlamış

bireyler olmaları herhalde onlardan bekleyebileceğimiz en değerli şeylerin başında gelir.

Sorumluluk bilinci nasıl kazandırılabilir?

Sorumluluğun ailede başladığını hiçbir zaman unutmamalıyız.Bir ailede adalet,dürüstlük,sevecenlik,güven,samimiyet gibi evrensel değerlerin olması çocuklara en büyük sorumluluk duygusunu kazandıracak kazanımlardır.Çocukları kendi sorumluluklarını alacak şekilde eğitmek ise anne ve babanın sorumluluğudur.

Çocuklara sorumluluk duygusunun verilmesi için evde bazı sorumlulukların çocuklarımıza yüklenmesi gerekmektedir.Bu sayede okulda ki sorumlulukları kazanmasının temelini oluşturmuş olacağız.Bu sorumluluğun ise herhangi bir yaşı yoktur.

Ebeveynlerin sorumluluk eğitiminde dikkat etmesi gerekenler:

 • Bilgilendirme
 • Takip
 • Geri bildirim
 • Hatırlatma

Bu bilgileri yazarken Karakter Okulu Aile Seti ve Karakter Okulu Öğretmen Kitabından yararlanılmıştır.Karatekin(2005) Nobel dağıtım yayınları


Yumurtam çatlamasın Projesi

Çocuklarda sorumluluk bilincinin gelişmesi için kızımın okulunda öğretmeni tarafından ”Yumurtam Çatlamasın” projesi başlatıldı.Öncelikle bu güzel proje için öğretmenimize teşekkür ediyoruz.

Yönerge:Bir adet yumurta haşlanıp süslendikten sonra bir hafta boyunca evden okula okuldan eve taşınması gerekmektedir.Projenin en önemli aşaması ise yumurtanın çatlamamasıdır.Proje bittikten sonra çocuklara sorumluluk belgesi verilecektir.(Bu yönerge velilere bilgi notu olarak gönderilebilir)

Bizde anne baba olarak kızımızla beraber bir hafta boyunca okula götüreceği yumurtayı boyadık.Tabi başka yumurtalarda boyadık.Aşağıda fotoğrafları bulunmaktadır.Siz öğretmenler veya siz anne babalar bunları deneyebilir eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.En önemli aşaması ise sorumluluk aşılayabilmek.Daha önce yapmış olduğumuz sokak hayvanlarına yönelik projeyi de linke tıklayarak inceleyebilirsiniz.Kolay gelsin:)

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Çok güzel bir proje olmuş, tebrik ederim. Bu güzel paylaşım için de teşekkür ederim. Biz de evde çocuklarımla birlikte yumurtayı soğan kabuklarıyla boyamıştık. Dilerseniz bakabilirsiniz.
  berlin7586.blogspot.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu