DOSYALAREĞİTİCİ MATERYALLERHAYVANLARİLKOKUL ETKİNLİKLERİKARMA KONULAROYNARAK ÖĞRENİYORUMSANAT ETKİNLİKLERİ

Zıt Kavramlar Eşleşme Oyunu

Zıt Kavramlı Kelimelerin Öğretimi

Zıt Kavramlar- Karşıt Anlamlı Kelimeler

Zıt kavramlar konusuna başlayalım. Anlamca birbirinin karşıtı olan, birbiriyle çelişen kelimelere zıt anlamlı kelimeler adı verilir. Türkçemizde her sözcüğün eş anlamlısı olmadığı gibi zıt anlamlısı da yoktur. Zıt kavramlar genellikle nitelik veya nicelik bildiren sözcüklerde yani sıfat ve zarf özelliğindeki sözcüklerde bulunur.
Bugün sizler için kartlarını tamamen benim hazırlamış olduğum zıt kavramlar eşleştirme oyununu anlatıp resimleri eklemeye çalışacağım. Bu tarz kavramlar okul öncesi dönemde verilmeye başlanmıştır. Öğretmen arkadaşlarımız bilir ki zıt anlam veya eş anlam konuları Türkçe dersinde her sınıf kademesinde mutlaka gösterilir. Çünkü Türkçe kelime hazinesi olarak zengin bir dildir. Dilin bu özünün unutulmaması gerekir. Son zamanlarda misafir kelimesi çok kullanılırken konuk kelimesi nerede ise çocuklar tarafından bilinmemektedir. Bizler dilimizi koruma adına bunların önüne geçmeliyiz.

Zıt Anlamlı Kelimeler

Şunu lütfen büyük çocuklarımıza mutlaka hatırlatalım. Bir sözcüğün olumsuzu onun zıt anlamlısı demek değildir. En çok yanılgıya düştüğümüz konuların biri budur. Aynı zamanda sözcüklerin zıt anlamlı olabilmeleri için ikisinin de ya gerçek ya da mecaz anlamda olması gerekir.
Örneğin:
Dün akşam bize geldi. (gerçek anlam)
» Bu işin sonu nereye gider? (mecaz anlam)
Yukarıdaki cümlelerde gelmek ve gitmek birbirinin karşıtı değildir; çünkü gelmek gerçek anlamıyla, gitmek mecaz anlamıyla kullanılmıştır.
Bu konularda hatırı sayılır dil bilgisi sitelerine göz atabilirsiniz. Oyunumuza geçebiliriz.

Okulda Zıt Kavramlar Öğretimi

  • Burada yer alan oyunumuzda öncelikle çocukların zıt kavramlara ilişkin bilgilerini yoklamak için derse deve cüce oyunuyla başlıyoruz. Bu oyun belli bir süre devam ediyor .Yanlış yapan çocuklar çıkmaya devam ederken bir süre oynadıktan sonra çocuklara deve ile cüce arasındaki farkın ne olduğu, niçin deve dediğimizde ayağa kalkarken cüce dediğimizde çökmelerinin sebeplerini sorduğumuzda çocuklar develerin uzun olduğunu cücelerin ise kısa olduğunu kendileri bulmuş oluyorlar .Daha sonra bu ders için hazırlamış olduğumuz zıt kavram kartlarıyla oyun oynamaya başlıyoruz.

Malzemeler :

  • Çok sayıda renkli kağıt
  • Yapıstırıcı
  • Zıt kavramlar örnekleri(hazırladığım kartları çıktı alabilirsiniz)

Oyunun Oynanışı

Kartlarımızı hazırladıktan sonra kartları karıştırıp çocuklara dağıtıyoruz. Hemen arkasından sınıf listesinde bir isim söylüyoruz .Çıkan isim elindeki kartı kaldırıp mesela ben küçük bir balığım diyor hemen arkasından onun zıttı olan büyük balık bende senin zıttın büyük balığım diyor. Oyun bu şekilde devam ediyor tüm öğrenciler bittikten sonra kartlarda olan zıt kavramları hep beraber tekrar ediyoruz. Bunun ardından çocuklara evde yapmaları için alıştırma kağıtları dağıtabilir aynı zaman da zıt kavramların geçtiği şarkılar ya da kısa çizgi filmleri izletebiliriz.

Öncelikle hazırladığım kartları sizlerle paylaşıyorum.

zıt kavramlar

zıt kavramlar

zıt kavramlar

zıt kavramlar

zıt kavramlar öğretimi

zıt kavramlar öğretimi

zıt kavramlar öğretimi

zıt kavramlar öğretimi

zıt kavramlar öğretimi

zıt kavramlar öğretimi

Üstte görmüş olduğunuz kartları çok kullanılan kelimeler arasından seçtim ve çocukların seveceği görsellerle zenginleştirdim. Bu kartları çıktı alıp kesebilirsiniz veya akıllı tahtaya yansıtarak bütün sınıfın görmesini sağlayabilirsiniz.

Evet çıktılarımızı aldık. Renkli çıktı olduğu için çok şeker görünüyorlar.

zıt karamlar pdf

Şimdi yapılış aşamalarını anlatalım. Öncelikle malzemelerimizi ayarladık. Fon kartonlarımızı belli bir büyüklükte dikdörtgen olarak kestik.

zıt kelimeler

Daha sonra şekilli makasla değişik şekiller vermeye çalıştım. Burası tamamen görsellik. Yapmak zorunda değilsiniz. Kurdelelerimi ayarladım.

zıt karamlarla etkinlik

Üstten delikler açarak kurdeleleri geçirdim. Gördüğünüz gibi kolay ve zahmetsiz bir etkinlik. Bu aşamaları çocuklara da yaptırabilirsiniz. İnce motor becerileri gelişmemiş olanlar kurdeleleri takma konusunda zorluk yaşayabilir.

Ben bu kurdele fikrini sonradan ekledim belki çocuklarım boyunlarına asıp farkındalık oluştururlar diye. Ama aşağıda kurdelesiz olanları göreceksiniz.

zıt kavram oyun

zıt kavramlar

Çıktı aldığım kartlarımı fon kartonuna yapıştırdım. Resimde de görüldüğü gibi hafif kelimesinin yanında ağır kelimesi var. Bunları aynı renk fon kartonlardan yaptım.

ağır hafif zıt kavramlar

aşağı yukarı zıt kavramlar oyunu

az çok zıt kavramlar oyunu

az çok zıt kavramlar

büyük küçük zıt kavramlar oyunu

büyük küçük zıt kavramlar öğretimi

gece gündüz zıt kavramlar oyunu

genç yaşlı zıt kavramlar oyunu

içinde dişinda zıt kavramlar oyunu

içinde dışında zıt kavramlar oyunu

kısa uzun zıt kavramlar oyunu

mutlu üzgün zıt kavramlar oyunu

önünde arkasında zıt kavramlar öğretimi

soğuk sıcak zıt kavramlar oyunu

temiz kirli zıt kavramlar oyunu

uzun kısa zıt kavramlar oyunu

yavaş hızlı zıt kavramlar oyunu

zıt kavram eşini bul

Aşağıdaki resimde bütün kartlarımızın yapılmış halini görebilirsiniz. Şimdi öğrenmek için her şey hazır. Okul öncesi veya ilkokul düzeyinde bu etkinliği uygulayabilirsiniz.

zıt karamlar öğretimi

Değerli öğretmenim, sevgili ebeveynim bu tarz etkinlikler sitemizin içinde fazlasıyla bulunmaktadır. Sizlerde sosyal medya hesaplarından veya konunun altında bulunan yorum bölümüne yorum yaparak bizleri destekleyebilirsiniz. Eviminaltıntopu internet sitesi Türkiye de okul öncesi ve ilkokul alanında faaliyet gösteren kendine özgü bir platformdur. Çocuklarımızla evde yapabileceğimiz deney örnekleri konumuza da göz atmanızı tavsiye ediyorum. Detaylı inceleme için tıklayınız.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. MERHABA, EMEKLERİNİZE SAĞLIK. WEB2 ARACIYLA BİR OYUN YAPMAK İSTİYORUM GÖRSELLERİNİZİ KULLANABİLİR MİYİM?TEŞEKKÜRLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu