İLKOKUMA YAZMA ÖĞRETİMİ

Zümre Toplantısının Önemi

26 Temmuz 2014 tarihinde güncellenerek Resmi Gazetede yayınlanan;

Zümre öğretmenler kurulu:

MADDE 35 – (1)  Zümre öğretmenler kurulu; okul öncesi eğitim kurumlarında okul öncesi eğitimi öğretmenlerinden, ilkokullarda aynı sınıfı okutan sınıf öğretmenleri ve varsa alan öğretmenlerinden, ortaokul ve imam-hatip ortaokullarında ise aynı alanın öğretmenlerinden oluşur.

(2) Aynı sınıfı okutan bir sınıf öğretmeni veya aynı dersi okutan yalnızca bir alan öğretmeni olması durumunda zümre öğretmenler kurulu toplantısı yapılmaz. Ancak bu öğretmenler kurul kapsamında yapacakları çalışmalara yıllık çalışma programında yer verirler.

(3) Zümre öğretmenler kurulu, öğretmenler kurulunda yapılacak çalışma planına uygun olarak eğitim ve öğretim yılı başında, ortasında, sonunda ve ihtiyaç duyuldukça toplanır. Toplantılar, zümre öğretmenleri arasından seçimle belirlenen öğretmenin başkanlığında yapılır.

(4) Zümre öğretmenler kurulunda; öğretim programı, ders planlarının düzenlenmesi, öğretim yöntem ve teknikleri, ölçme değerlendirme araçları, öğrenci başarı düzeyi, okulun fiziki mekânlarının ve ders araç gereçlerinin kullanımı gibi hususlar görüşülerek okulun çevre imkânları analiz edilir ve iş birliği oluşturulur.

(5) Ders yılı sonunda yapılan zümre öğretmenler kurulunda; daha önce yapılan zümre öğretmenler kurulu kararlarının izleme-değerlendirme raporu hazırlanır ve okul müdürlüğüne sunulur.

NOT:Yukarıda ki bölüm İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinden aynen alınmıştır

  • Maddelerde açıkça ifade edildiği gibi zümre öğretmenler kurulu belirli periyotlarla ve ihtiyaç hissedilen zamanlarda yapılır.
  • İlk okuma yazma öğretimi sırasında zümre toplantılarına her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulduğu bir gerçektir.Bu sınıflarda zümre toplantılarının sıklığı artabilir.
  • Kaynakların belirlenmesi,izlenecek yöntem- teknikler ve derslerin değerlendirilmesi gibi birçok konuda fikir alışverişinde bulunulması önemlidir.
  • Birinci sınıf öğretmenleri ilk zümreyi hazırlık döneminde yapmalı ve uygulamalı olarak ilk okuma yazma öğretiminin üzerinden geçilmelidir.Genç öğretmen sayısının fazla olduğu ülkemizde bu husus dikkate değerdir.
  • Unutulmamalıdır ki verimli geçirilmiş bir hazırlık dönemi öğretmenin öz güveninin artmasını sağlayacaktır.
  • Zümre toplantıları her şeyden önce birikimlerin paylaşılabileceği bir platform haline getirilmelidir.Yaşam boyu öğrenmek ve öğretmek prensibini benimsemiş bir öğretmen,üzerine düşen vazifeyi hakkıyla yerine getirmeyi bir borç bilmelidir.
  • Bir takım çalışması halinde hareket etmek ilk okuma çalışmalarının kalitesini artıracaktır.Bunun için öncelikle zümre olarak ses temelli cümle yönteminin içeriğinin çok iyi analiz edilmesi gerekmektedir.Unutmayalım ki okuma her türlü kazandırılabilir ;önemli olan yöntemi anlatıldığı şekilde uygulayarak bu süreci tamamlamaktır.
  • Öğretmen arkadaşlarımız bazen istemeyerek de olsa yarışma havasına girmektedir.Bu yarış havası hem veliyi hem de öğrenciyi ister istemez telaşa sürüklemektedir.
  • Gizli gizli bazı etkinlikleri yapmak veya kimin ne yaptığını öğrenmeye çalışmak yerine,yaptığımız çalışmaları paylaşmak eğitim öğretim etkinlikleri için ayrı bir güzellik olsa gerek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu