FEN DOĞA ETKİNLİKLERİHAYVANLAR
Trend

Tuz Hamurundan Fosil Yapımı

Okul Öncesi Montessori Etkinlikleri

Erken çocukluk döneminde  yer alan fen ve doğa etkinlikleri, çocukların doğal meraklarından yararlanılarak, onların çevrelerini ve doğayı gözlem yapma, araştırma ve tanımalarına, düşüncelerini açıklığa kavuşturmalarına, sorular sormalarına yardım eden çalışmalar olarak düşünebiliriz. Okul öncesi dönemdeki çocuklar meraklı, araştırıcı ve sorgulayıcıdırlar. Çocukların bu yöndeki gelişimlerini destekleyen etkinliklerden biri de ‘Fen ve Doğa Etkinlikleri’ dir. Fen ve doğa etkinlikleri sayesinde çocuklar, sözel iletişim becerilerinin gelişmesi, bağımsız düşünme ve yorumlama yeteneklerinin gelişmesi, zihinsel bakımdan uyarılmaları, çevreye karşı daha duyarlı hale gelmeleri gibi alanlarda desteklenmektedirler.

Sitemizde buna benzer etkinliklerin yüzlercesini bulabilirsiniz. Bu site okul öncesi dönem etkinlik ve çalışmalarının en güzel örneklerini barındırmaktadır.

Okul Öncesi Fen ve Doğa Etkinlikleri

Okul öncesi dönemde çocuklara araştırabilecekleri, neden-sonuç ilişkisini görebilecekleri ve tahminlerde bulunabilecekleri bir eğitim ortamı hazırlamak oldukça önemlidir. Bu nedenle çocuklarımızın gelişimlerine uygun fen ve doğa etkinlikleri planlanarak, onların çevreleri hakkındaki bilgiyi yaparak-yaşayarak öğrenmeleri sağlanmalıdır.

Bu sayfada kızım için dinozor teması altında hazırladığım tuz hamurundan fosil yapımı boyama etkinliği bulunmaktadır. Aşağıda sizlere nasıl yapıldığının ve malzemelerinin açıklamaları verilecektir. Homeschool dediğimiz evde öğrenme ortamında bu tarz etkinlikleri çocuklarımızla beraber yapmak sosyal, bilişsel ve duyusal gelişimleri açısından çok önemlidir. Aynı zamanda bilim ve merak kavramının da temelleri atılmış olacaktır. Merak eden çocuk araştıracak ve icat temelleri atılacaktır. Zaten yer yüzündeki bütün yeni şeylerde merakın eseri olarak oluşmamış mı?

fosil nasıl yapılır

Evde Tuz Hamurundan Fosil Yapımı

Malzemeler:

  • 4 bardak un
    1 bardak tuz
    2 bardak su

Yukarıda belirttiğimiz malzemelerimizi bir kaba koyup yoğuruyoruz. Hamurun kıvamı ne çok sert ne çok yumuşak olmalı, deri sertliğinde olmalı. Çok sert ise su koyarak, çok yumuşak ise un koyarak deri sertliğinde bir hamur elde ediyoruz. Sonra hamurdan parçalar koparıp elimizde yuvarlayıp yassı bir görünüm olacak şekilde inceltiyoruz. Bunu hamuru belli bir kalınlıkta açıp, bardak vb. yuvarlak nesnelerle parçalar elde ederek de hazırlayabilirsiniz. Bunun seçimini sizlere bırakıyoruz.

tuz hamuru ve fosil

tuz hamurundan fosil yapımı

İşi eğlenceli hale getirmek biz annelerin en çok sevdiği şey. Sonra hazırladığımız hamurların üzerine resimdeki gibi dinozorlarımızı ve yeşilliklerimizi bastırıyoruz. Bunları kızım yaparken aşırı derecede sevindi. Kendine özgün bir şeylerin olması onu fazlasıyla mutlu etti.

 

okul öncesi fosil teması

okul öncesi fosil yapımı etkinliği

fosil nasıl yapılır aşamalı

fosil yapım aşamaları

montessori fosil teması

montessori fosil yapımı aşamalı

evde fosil yapımı

Sonra hamurumuzun üzerine bastırdığımız dinozor ve yeşillikleri çıkartıyoruz. Resimdeki görüntü ortaya çıkıyor.

montessori dinozor teması

En son olarak alüminyum yerleştirdiğimiz tepsimize yerleştirip önceden ısıttığımız fırınımızda bir süre pişiriyoruz. Bunu pişirmek yerine kurumaya da bırakabilirsiniz. Biz kuruması 2-3 günü bulduğundan pişirmeyi tercih ettik. Çocuklar genellikle böyle konularda sabırsız olduğu için sizlerde pişirme tercihini kullanabilirsiniz.

montessori dinozor teması etkinliği

Veee tuz hamurundan fosillerimiz boyanmak üzere hazırlar. Sulu boya da dahil olmak üzere her türlü boya ile boyayabilirsiniz:) Evde hangi boya varsa kullanın. Maksadımız aynı zamanda çocuklarımıza israf etmemeyi, eldeki malzemeleri verimli kullanmayı ve geri dönüşüm kavramını öğretmekte olmalı. Ben bir anne ve öğretmen olarak buna çok değer veriyorum.

montessori dinozor fosili teması

montessori dinozor fosili nasıl yapıır

Çok hoş bir görünüm ortaya çıkıyor. Tuz hamurundan farklı görünümlü nesnelerle eviniz için hoş bir dekorasyon modeli de hazırlayabilirsiniz. Bizim evde yaptığımız bu tarz etkinlikleri ve materyalleri yıllarca kullandık. Sağlam olarak yapılan şeyler yıllarca dayanabilmektedir. Hem de sizlere hatıra kalacaktır. Tuz hamurundan yaptığımız dinozor kemikleri etkinliğimizi de okumanızı tavsiye ediyorum. Bu sitede yüzlerce montessori etkinliği bulunmaktadır. Çalışmaların hepsi el emeği göz nurudur. Sizlerde yorum bölümüne iyi dileklerinizi bırakarak bizlere destek olabilirsiniz.

Bu yazımız yüzbinlerce kez okunarak trend bir yazı haline gelmiştir.

İyi eğlenceler 🙂

İlgili Makaleler

8 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu