İNDİRİMLİ EĞİTİM SETLERİ

Çocukların Zeka Gelişimini Destekleyen En İyi 10 Oyun

Çocukların Zeka Gelişimini Destekleyen En İyi 10 Oyun

Oyun ve zeka kelimesi yan yana geldiğinde aklınıza ilk gelen oyunu tahmin edebiliyorum. Evet, satranç bu listede 1. Sırada yerini alacak fakat diğer zeka oyunlarını tahmin edebildiniz mi? İşte size, çocuklarınız için oldukça faydalı zeka oyunları listesi.

  • Satranç: 2 kişi karşılıklı oynana bir tür strateji oyunudur. Tüm dünyada turnuvaları yapılır ve artık bir spor dalı olarak kabul edilir. Oyunda tarafların 16’şar taşı vardır ve taşların zemin üzerinde çeşitli hareket kuralalrı vardır. Her oyuncu sırası geldiğinde bir hamle yaparak karşısındakinin taşını kırmaya çalışır. Şah kırılırsa oyun biter.Satrancın Faydaları: Faydaları: Stratejik düşünme, hızlı karar alma ve konsantrasyon yeteneği gelişimi sağlar. Satrançın yeni bir makale konusu olacak kadar fazla faydası vardır.

 

  • Tangram: Çok basit kuralları olan fakat hiç de basit olmayan eğlenceli mi eğlenceli bir zeka oyunudur. Oyunda kullanılan 7 adet geometrik parça var. Bu parçaları bir araya getirerek çeşitli nesnelerin (genellikle hayvan) siluetini oluşturmanız gerekiyor. Oyuncak mağazalarında çeşitli ölçülerde tangram setleri bulmanız mümkün. Yanında rehber kitapçığı olan setlerden almanızı tavsiye ederim çünkü aklınızdan örnek türetmeniz zor olabilir.Tangramın faydaları: Görsel zeka ve dikkat gelişimine yardımcı olur.
  • Katamino: Bu oyun seti size tetrisi hatırlatabilir. Oyun, sizden pentamino adı verilen parçaları bir araya getirerek farklı şekiller elde etmenizi istiyor. Büyük küçük herkesin kolaylıkla oynayabileceği bir oyundur. Seviyeler, yönergelere göre zorlaşmaktadır.Kataminonun faydaları: Analitik düşünme yeteneği ve görsel zeka gelişimini destekler.
  • MentalUP: Türkler tarafından geliştirilmiş, özellikle okul çağı çocukları için oldukça faydalı, uluslararası bir uygulamadır. Yıldız Teknik Üniversitesi akademisyenleri tarafından geliştirilen oyun, alanında uzman pedagoglar tarafından desteklenmiştir. TÜBİTAK destekli olması ve RSD tarafından pedagojik ürün sertifikası verilmiş olması uygulamaya güven duyulmasını sağlıyor. Türkiye’nin eğitimde öncü okulları tarafından da kullanılan MentalUP Zeka Oyunları, bir tür dijital zeka oyunları kütüphanesi gibi çalışıyor. Bu yüzden nasıl oynandığı hakkında bilgi paylaşmadık. Detaylı bilgi için TIKLAYINMentalUP’ın faydaları: Dikkat, konsantrasyon ve hafıza gelişimini destekleyici oyunlar içerir. Bu oyunlar aynı zamanda, görsel zeka, sözel zeka ve sayısal zeka gelişimini destekleyici yönde tasarlanmıştır.
  • Rubik Zeka Küpü: Satranç gibi turnuvaları düzenlenen bir oyun daha. Aslında Rubik zeka küpü için oyundan ziyade oyuncak demek daha doğru olur. Bir tür zeka oyuncağı olan rubik küpü, sizden her bir yüzeyi tek renk olacak şekilde bloglara yer değiştirtmenizi istiyor. Birçok varyasyon deneyerek birbirine karışmış renk bloglarını 6 farklı yüzeyde kategorize etmeniz gerekiyor.Rubik zeka küpünün faydaları: El-göz koordinasyonu ve hızlı karar verme yeteneği gelişimine yardımcı olur.
  • Soma Küp: Bu oyuncak size birbirine geçmeli renkli blokları anımsatabilir ama değil. Soma küp oyununda bloklarla yapılar tasarladığınız doğru fakat blokların birbirine geçme özelliği yok. Tamamen üst üste koyarak yeni yapılar inşa ediyorsunuz. Dolayısıyla zeminden başlayarak yükseldikçe daralması gereken yapılar için çok iyi dengeler kurmanız gerekiyor.Soma küpün faydaları: Tasarım yeteneğinin gelişmesinde etkili bir oyundur. Analitik düşünme ve konsantrasyon yeteneği gelişimini destekler.
  • Labirent: Gazete eklerinde veya dergilerde görmeye alışık olduğumuz standart labirentlerden söz ediyorum. Labirent oyununu özellikle hatırlatmak istedik çünkü çocuklar için oldukça fayadalı bir oyun. Labirent, zeka gelişimini destekleyici bir oyundur.Labirentin faydaları: Çocukların olasık hesaplama, çözüm yöntemleri türetme ve görsel algı becerilerini geliştirir.
  • Tamir seti: Plastik veya ahşap yapılarda olan tamir setleri daha çok erkek çocukların ilgisini çekse de bu listede yer alması gereken bir zeka oyunudur. Kız çocuklarının oynamasında da herhangi bir sakınca yoktur. Ahşap veya plastik yapıda olan tamir setleri ile çocukların motor becerilerinde gelişim hedeflenmektedir. Vidayı sıkmak için tornavida; somunu söküp takmak için İngiliz anahtarı, geçmeli yapılar için çekiç kullanması gerektiğini öğrenen çocuklar el aletleriyle zeka gelişimini hızlandırmış oluyor.Tamir setinin faydaları: Nesneleri ilişkilendirme, problem çözme ve tasarım yeteneği gelişimini destekler.
  • Puzzle: Yetişkinlerin dahi severek oynadığı zeka geliştirici oyunlardan bir diğeri de puzzle. Çocuklar için 8-16-24 parçalı puzzle’lar olduğu gibi yetişkinler için yüzlerce parçadan oluşan puzzle’lar da mevcut. Girintili-çıkıntılı parçaları bir araya getirip bir bütüne ulaşmayı sağlayan ve sonucunda görsel kompozisyona dönüşen bir oyundur.Puzzle’ın faydaları: Çocuklarda analitik düşünme becerisi, şekil-zemin algısı, akıl yürütme gibi becerilerin gelişimini destekler.
  • Eğitsel Oyunlar: MentalUP’ın zeka oyunlarıyla birlikte çocukları eğitici, eğitsel oyun kategorisi de mevcuttur. Kelime tamamlama, eşitliği sağlama, ağırlık veya uzunluk gibi birimleri öğrenmeye yönelik çeşitli egzersizler içerir. Denemek için TIKLAYINEğitsel oyunların faydaları: Çocukların okul ve sınav başarısını artırır.

Çocukların zeka gelişimini destekleyecek oyun ve aktiviteleri paylaşmaya devam edeceğiz. www.eviminaltintopu.com’u sosyal medya hesaplarınızla da takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu